Како лијечити мигрену - преглед ефикасних лекова

Мигрене нису уобичајена главобоља, већ озбиљна болест. Мигрене напади могу буквално луд, што пацијент узме неки, дошли да предају, лекове против болова. Али они, нажалост, већина њих не доносе жељени ефекат - интензитет главобоља се не смањује, стање пацијента није нормално. Резултат неисправног лечење мигрене може постати нервозан, психолошки поремећаји, па чак и како се осећа лоше након борба болести у питању је боље да не помињемо - комплетан "слабост", тешка слабост у "вакуум" главе, уопште, да се опорави ће имати довољно дуго.

Како исправно лечити мигрену? Који лекови ће имати ефекта? Ово ће бити дискутовано у представљеној верзији.

Триптани - антимигренски препарати

Најпопуларније и ефикасније дроге које су ефикасне против мигренских напада су триптани. Треба напоменути да апсолутно сви лекови који се односе на ову групу дрога функционишу на истом биокемијском принципу, али обично само једна или две од целокупне листе помажу пацијенту са мигреном. Због тога лекари не препоручују одабир одређеног лијека - иако се триптани продају у апотекама без рецепта, стручни савјет је изузетно потребан за индивидуални избор.

Напомена: спроведене клиничке студије потврђују да је врста антимиграина у питању 60% времена која има позитиван ефекат. Ово је знатно веће у поређењу са анестетиком, антиспазмодиком.

Припреме из групе триптана:

  • таблете - суматриптан, сумамигрен, рапимед, зомиг, нарамиг, амигренин, имигран;
  • спрејеви - имигранти;
  • супозиторије - тримигрена.

Напомена: ако је мигрену праћено нападима мучнине и посебно повраћањем, онда је узимање лекова из групе триптана боље у облику спреја. Ако пацијент узме пилулу и одмах повраћа, онда не можете очекивати олакшање.

Триптани се требају узимати најкасније 2 сата након појаве напада - овај период се рачуна од тренутка завршетка фазе ауре. Ако болни напад полако постане интензитет, не може се разликовати као мигрена, препоручује се пацијенту да користи лекове са уобичајеним аналгетским ефектом. И у случају тачног разумевања да је започет напад мигрене, лекови из групе триптана требају се узимати истовремено са прокинетиком (на примјер, метоклопрамидом).

Триптани могу изазвати нежељене ефекте:

  • упорна вртоглавица;
  • осећај тежине и утрнулости у доњим удовима;
  • понављајуће осећање грознице у доњим удовима;
  • нерегулисани напади тахикардије;
  • развој ангине пекторис;
  • немотивисано повећање крвног притиска;
  • спонтано настанак поремећаја срчаног ритма;
  • гастритис;
  • сува уста;
  • Повремена мучнина и повраћање;
  • колитис исхемијски;
  • повећана учесталост мокраће;
  • слабост у мишићима без икаквог разлога;
  • полиурија;
  • дијареја;
  • мијалгија.

Не заборавите да лекови из категорије триптана могу изазвати јаку алергијску реакцију - осип на кожи, свраб, грозница и оток Куинцке (ретко).

Строго је забрањено коришћење триптана када:

  • трудноћу и током дојења;
  • хипертензивна болест;
  • ангина пецторис;
  • исхемијска болест срца;
  • поремећаји церебралне циркулације;
  • патологије бубрега и јетре у историји и развоју у време напада мигрене.

Зашто лекови из групе триптана нису препоручени без претходне консултације са доктором? Прво, потребно је одабрати одређени алат појединачно. И друго, неопходно је узети у обзир са којим медицинским препаратима немогуће комбиновати триптане:

Правила за узимање аналгетика током мигренског напада

Чињеница да се сви лекови, укључујући и анестетички ефекат, морају строго водити према упутствима, свима је позната. Али нарочито за пацијенте са дијагнозираном мигреном, такође морате знати тачно вријеме узимања лекова - онда се фраза "сваки минут на рачуну" савршено уклапа.

Дакле, према научним истраживањима, лекови из групе аналгетици могу ослободити напад главобоље, што се десило из потпуно различитих разлога. Чак и код мигрене, такви лекови као што су аналгин, баралгин може имати жељени ефекат! Једини услов - потребно је имати времена да се у року од 40-120 минута од почетка напада (прецизније време зависи од интензитета с којим се развија синдром бола). Током овог периода мигренског напада, узрок главобоље је само њихова запаљење и проширење.

Ако је главобоља пулсира карактер придружује мучнину и повраћање, нетолеранција на гласним звуцима и неадекватан одговор на јаком светлу, то значи само једно - отишао у активирање механизама бола, који ће бити немогуће зауставити конвенционалне аналгетике. Конкретно - паин импулси прошао кроз тригеминалног живца и "домета" церебралног кортекса.

Напомена: узимајући лекове против болова и антимиграине лекове касније од наведеног периода неће довести до олакшања, већ на погоршање стања пацијента. У сваком случају не би требало да узимате ове лекове сваког сата како бисте ојачали њихове ефекте и постигли жељени ефекат - пацијенту можете да пружите нежељене ефекте.

Одвојено, вреди помињати комбиноване аналгетике - они садрже фенобарбитал и кодеин. Лекари препоручују да комбиновани аналгетици треба узимати само у случају да се пропусти оптимално време за конвенционалне аналгетике. Захваљујући фенобарбиталу и кодину, они такође имају смирујући ефекат, који смањује осетљивост церебралног кортекса. Апсолутно заустави развој напада мигрене комбиновани аналгетици не могу, али ће смањити његов интензитет.

Напомена: фенобарбитал и кодин у комбинованим аналгетикама садржани су у малим количинама и стога не гарантују да ће се ефекат добити, не. Али, ако узмете ове лекове неконтролисано, онда ће се развијати зависност. Лекари категорично забрањују употребу комбинованих аналгетика за мигрене напада више од 2 пута месечно.

Како смањити број напада мигрене

Наравно, сваки мигренски пацијент жели да бар смањи број напада - свака од њих изазива не само тешке болове, већ и непријатност у животу. Постоје одређена правила која су развили лекари и научници који ће помоћи у смањењу броја напада мигрене - само их треба поштовати! То укључује:

  1. Обавезна контрола појављивања мигренских напада - идентификовање покретача који изазивају ове нападе, можете их сигурно искључити из свакодневног живота. Нажалост, ово је савјет доктора који пацијенти игноришу - уобичајени разлог због којег они указују када посјећују специјалисте: "био је нервозан (или) уморан". Морате заборавити на ову несебичност и водити рачуна о свом здрављу идентификовањем спољних и / или унутрашњих провокатора мигренских напада.
  1. Најмање 2 пута годишње са дијагнозираном мигреном, морате предузети превентивне курсеве за узимање одређених лекова - они смањују осетљивост церебралних судова.
  2. Лекари могу одредити следеће правне лекове:
  • антиепилептици - делују на узбуђивању мозга, смањују га, што доводи до ретког одговора на окидаче (иританте);
  • антидепресиви - повећавају ниво серотонин хормона у крви, што смањује број напада мигрене и смањује њихов интензитет;
  • бета-блокатори - ови лекови могу смањити крвни притисак, успорити срчани удар;
  • блокатори калцијумских канала - редовна употреба њих помаже у стабилизацији и повећању тона судова мозга;
  • препарати са садржајем магнезијума су неопходни за стабилизацију рада срца и јачање судова мозга;
  • лекови који побољшавају церебралну циркулацију.

Напомена: ниједан од ових лекова не може се узимати без прописивања лекара! Антидепресиви треба користити у минималним терапијским дозама, бета-блокатори могу да прихвате само пацијенте са нормалном срчаном, али нешто висок крвни притисак, али блокатори калцијумових канала су се у великим дозама.

Обавезно посетите лекара у случају да у року од 30 дана дешава више од 2 мигрену између напада болесник следи позадина главобоља и дозе лекара у аналгетици и триптани да се подигне да ефекат.

Позив "прве помоћи" - када је то прикладно

Мигрена, у принципу, није опасна болест - ово потврђује чињеница истраживања. Али у неким случајевима, моћни напади ове болести могу довести до озбиљних посљедица. Неопходно је знати у којим случајевима је одговарајуће позвати тим хитне помоћи:

  • напад мигрене траје више од 72 сата - ово стање класификују лекари као статус мигрене, који може покренути мождани удар;
  • период ауре траје више од 60 минута, али се бол не развија;
  • повраћање и дијареја током напада се више пута понављају - може довести до дехидрације тела, поремећаја дигестивног и / или уринарног система;
  • ранији мигренски напади никада нису почели са периодом ауре, а последњи пут се изненада појавио;
  • Озбиљна оштећења вида (бифуркација објеката, замућене особине видљиве слике, изненадно смањење видне оштрине) почело;
  • дошло је до кратког губитка свести, дезориентације у свемиру;
  • током последње недеље пацијент доживљава другу или трећу епизоду заредом;
  • природа тока напада мигрене променила се;
  • пацијент старији од 55 година, раније је имао честе мигрене, али је протекло неколико година, а изненада постоји идентична главобоља.

Мигрена је болест која доводи до неугодности у животу пацијента. Како лијечити мигрену, када почети узимати одређене лекове, како смањити број напада - то је све што се налази у представљеном материјалу. Али ове информације су само консултативне по природи, сви прегледи и састанци треба да обавља лекар само уз директан контакт са пацијентом.

Тсиганкова Иана Александровна, медицински рецензент, терапеутиста највише категорије квалификација

Укупно 5,348 прегледа, 1 погледа данас

Лечење мигрене: листа лекова за мигрену и главобољу

Мигрена је наследна болест у којој су церебрални судови високо осетљиви и упали под утицајем неповољних спољашњих и / или унутрашњих фактора. Напади мигрене прате озбиљни бол, фотофобија и мучнина. Не постоје трајне дегенеративне промене у мозгу, експанзија и упала судова се јављају само током напада, а затим се заустављају.

Мигрена не представља опасност за здравље, штавише - људи који трпе од њега трају дуже задржавају јасноћу и добру меморију. Али током болних борби позитивних аспеката болести не желе да размишљају. Како знате да ли стварно имате мигрене или су главобоље другачије природе?

Ево шта треба да знате о мигренама:

Напади обично имају четири стадијума: продужење, аура, непосредни бол и пост-нормални период;

Продромус - ова анксиозност напад и слутње аура - визуелни, тактилне, олфакторни и говорне сметње пре напада мигрене бол је увек веома јак, пулсирајући и локализован у одређеном делу главе, а постдормални период - то је осећај слабости након напада;

Понекад постоји мигрена без ауре, али његово одсуство не уклања дијагнозу;

Тешки напади мигрене могу бити праћени повраћањем, вртоглавицом, удвостручавањем и затамњивањем у очима па чак и парализом екстремитета. Поновљени бол у стомаку и повраћање нејасне етиологије код деце такође могу бити манифестација мигрене.

Код дјевојчица мигрене се најприје изјашњавају у доби од 13-23 године, често је његов долазак повезан са првим рођењем. Млади трпе ову болест много рјеђе, али почињу патити раније - од 8-10 година, тешко је предвидјети када ће се напади окончати. Мигрен је дијагностикован само у 6% укупне мушке популације. Међу женама, један од петих пати, али се скоро све мигрене повлаче након менопаузе.

Потпуно лијечити мигрену је немогуће, као и објаснити њене узроке или спречити развој. Али болест може и треба бити под контролом. У идеалном случају, не би требало да имате више од два напада на месец и не би требало да трају више од два сата. Они који су навикли бол и бацали у тоалет два или три дана, ове речи изгледају недостижан сан. Али немојте журити у очају. Ми ћемо покушати да вас научимо како живети тако да немате мигрене, али га контролишете.

Да би мигрену под контролом, неопходно је:

Израчунајте факторе изазивања и пажљиво избјегавајте их;

Разумети разноликост лекова за бол, изабрати прави лек и правилно узети за брзо ослобађање болова;

Урадите све што је могуће да смањите учесталост напада.

Свака од ове три предмета сада ће бити детаљно разматрана.

Мигрена изазива: препознати непријатеља лично

Мигрена није главобоља по себи, већ само повећана осетљивост мозга. Да би започели бол, неопходно је провоцирати факторе, који се називају покретачи мигрене. Особа може имати један или више таквих окидача, а понекад напади настају само из одређене комбинације.

Шта испада: ако нема разлога, онда неће бити напада? У праву си, то је потпуно за заштиту од покретача је тешко - они су буквално свуда. Неко је био сретнији - њихова мигрена је превазиђена само на позадини стреса, а неко пати од било какве разлике у атмосферском притиску.

Немојте журити да извлачите закључке, покушајте у року од мјесец дана да задржите "дневник мигрене". Нацртајте таблицу, означите датуме на врху и напишите све могуће окидаче са стране. Ако је дошло до напада, ставите плусе у колону насупрот оним изазивајућим факторима који су се десили тог дана. На пример: они су пили - плус, нису добили довољно спавања - плус, киша је падала - плус, свађа се са неким - плус, и тако даље. Као резултат ове мини студије, постаје јасно који покретачи (или комбинације тригера) активирају мигрене.

И да вам помогнемо да пронађете своје непријатеље, ми ћемо овде навести све могуће унутрашње и спољашње окидаче:

Алкохол. Пре свега, треба се бојати црвеног вина и шампањца. Сваки алкохол шири крвне судове и изазвати мигрену, али у црном вину и даље садржи флавоноиде и шампањца - мехурића угљен диоксида, тако да васодилатор ефекат ових јаких пића најизраженији;

Храна. Овде су на првом месту производи који садрже тирамин - месне димљене производе, сир са калупом, пиво. Цитруси, банане и чоколаде су нешто мање често покретачи. Недавно је било извјештаја да мигренски напади могу проузроковати свеобухватни натријум глутамат - прехрамбени додатак који побољшава укус већине готових производа. Што се тиче кофеина, његова улога у активирању механизма мигрене је двосмислена. С једне стране, кафа и јак чај сужавају судове, а са друге - редовна употреба кофеина изазива зависност. А оштро одбацивање то доводи до непожељних промена у тону посуда и, као последица, мигренског напада;

Повер Моде. У ствари, важно је не толико шта тачно једете, колико то редовно радите. Продужена пауза између оброка изазива критичан пад нивоа глукозе у крви. А ко је најглупљи у телу? Наравно, мозак. А ако је склон мигрене, он се неће осудити на штрајк глађу са болним болом. Само немојте заборавити да имате снацк сваких 3-4 сата;

Алергија. Појединачна нетолеранција према храни, лековима или спољним факторима (прашина, полен) директно је повезана са учесталошћу напада мигрене. Ова чињеница потврдила је медицинска студија у којој је група пацијената изолована три месеца од свих њихових алергена. Апсолутно код свих субјеката смањена је учесталост напада, а бол је постала мање интензивна и продужена;

Течност. Свакој особи и страдању мигрене - посебно, потребно је пити за дан од 1,5 литара чисте воде. Ово ће омогућити да биокемијске реакције у тијелу буду исправне, а губитак ових реакција неће се акумулирати у ткивима и крвним судовима. Ако се бавите спортом или тешким физичким радом, узмите у обзир све већу потребу вашег тела у чистој води. Не у чају, кафи или соку, наиме у чистој води;

Лијекови. Лекови са вазодилататорни акције (нпр, нитроглицерин, звона и сл) је готово сигурно да покрене механизам и узроковати мигрене напад, па будите сигурни да прочитате сажетак свих лекова пре него што их води;

Дреам. Одрасла особа треба да спава од 6 до 8 сати дневно, не мање. Претпоставимо да сте променили посао, а уместо уобичајених 8 сати, само 5 спавања. Прилагођавање овом распореду нужно ће бити праћено нападима мигрене. Исто се може десити са особом која је отишла на одмор и одлучила да спава пре поднева - врло је вероватно да ће се твоја србост претворити у страшну главобољу;

Емоционални стрес. Тешко је замислити свакодневни живот без стреса, али можете научити да правилно опустите и вратите равнотежу. Ово је посебно важно за људе са мигреном. Током самог стреса, када је тело концентрисано, неће доћи до напада - доћи ће вас после неколико сати или следећег дана. Због тога, након нервозног шока или сукоба, уложите све напоре да одвојите негативан и ослободите тензије;

Спортски и активни одмор. Цео дан у башти, први тренинг у фитнесу, дуго куповина - а сада сте пали са мигреном. То је позната слика, зар не? Ако не живите пуно у животу, немојте журити да се оптерећујете, и ако сте напротив, редовно улазите у спорт, наставите у истом духу и никада не смањите темпо;

Време. Разлике у атмосферском притиску не могу се назвати најпопуларнијим покретачима мигрене - ови фактори погађају само особе са нестабилним крвним притиском. Међутим, не ометају једни друге, а вероватно је да сте хипертензивни, патили од мигрене;

Околина. Напад би могао изазвати и друге спољне факторе: а дуг гласан звук (зграда, производну халу, рок концерт, фудбалска утакмица), јак мирис (парфем, боја, лакова, растварача), прљава ваздуха (Смоки или прашњава животне средине);

Хормони. Ево одговора на питање зашто мигрена тако "воли" предиван секс. Током живота у телу сваке жене под утицајем сексуалних хормона постоје велике промене: девојчица зоре, менструише, постане трудна, роди се, храни, губи плодност. У свакој фази, хормони раде. Није чудо што скоро све жене које пате од мигрене пате од насилних напада уочи менструације, током постпартума и током менопаузе.

Како се решити главобоље?

Па, коначно смо стигли до самог врха, - рећи ћете у свом уму сва питања која су вас довела до ове странице:

Да ли треба да узимам лекове против болова за лечење мигрене?

Колико често то можете учинити?

И како се ослободити мучнине?

Да ли су пилуле лоше за главобољу?

Како се они разликују једни од других, осим цене?

Када узимати лек: током ауре, након појаве бол или када је већ немогуће издржати?

Или можда требам узети пилулу за сваки случај, у првом предзнању напада?

Хајде да решимо све у реду. Почнимо са комплетном листу свих лекова за мигрену и главобољу, што указује на њихову истинску композицију. Можда ће вам бити велико изненађење да за исту супстанцу од тебе у апотеци можете узети количину која се разликује за 10 или више пута. Једнако је важно научити разликовати таблете које су погодне за лијечење мигрене, потпуно неадекватне, а такође и процјену озбиљности могућих нежељених ефеката.

Једноставне лекове против болова

Службена медицина такве лекове назива кратком скраћеницом НСАИД-а - нестероидних антиинфламаторних лекова, односно, ослобађањем упале без помоћи хормона. Испод ћемо вам дати детаљну листу ових лијекова, па чак и ако не пронађете име пилула у њему, прочитајте њихов састав - сигурно, постоје врло познати термини.

Апсолутно сви НСАИДс ослобађају главобољу због олакшања упале у васкуларним зидовима. Другим речима, ови лекови елиминишу сам узрок бола, што је врло добро. Међутим, у неким таблама постоје додатне компоненте које имају умирујући или антиспазмодични ефекат. Колико је ово релевантно у лечењу мигрене, детаљно ћемо размотрити.

И прво, поделимо све лекове од главобоље у две велике групе:

Једнокомпонентни аналгетици

Само једноставне појединачне аналгетика компоненте укључују аспирин, ибупрофен, ацетаминофен, напроксен, кеторолак, Ксефокам, лорноксицам и диклофенак.

До данас су у Русији регистроване следеће дроге:

Ацетилсалицилна киселина (Аспирин, Упсарин). За лечење топичне дозе мигрене од 500 мг и више, најбоља опција је пити само две таблете од 500 мг. Шумеће таблете ће учинити много боље, јер се апсорбују брже, што је веома важно у условима мучнине. У апотеке могу задовољити тзв срчану аспирин (тромботички АСЦ, Аспирин кардио) која је профилактички додељен код болесника са ризиком од можданог удара и срчаног удара, као ацетилсалицилна киселина смањује згрушавање крви. Буди опрезан: за лијечење мигрене апсолутно није погодан аспирин, то је премала доза;

Ацетаминопхен (Парацетамол). Навикли смо на лечење парацетамола као лек за високу температуру код деце. Сама по себи, она је сигурна, али није врло ефикасна, тако да су мултикомпонентни аналгетици уз додатак парацетамола погоднији за лечење мигрене. Чисти ацетаминопхен се такође продаје под именом Панадол, Тиленол, Еффералган;

Ибупрофен (Нурофен 200 мг, Нурофен Форт 400 мг, Миг 200, Миг 400, Бруфен, Адвил). Има аналгетички, антипиретичан и противнетни ефекат. Пацијенти добро толеришу, брзо уклањају главобољу. Када се мигрену прописује у дози од 500 мг;

Метамизол натријум (Аналгин 500 мг, Баралгин 500 мг). Нисмо започели списак са овим најпопуларнијим аналгетиком, јер се у последњих неколико деценија снажно дискредитовао. Редовни унос натријума метамизола негативно утиче на састав крви, функције јетре и бубрега. Широм цивилизованог света не производе чисту супстанцу у дози од 500 мг, а 100-250 мг само додати на састав вишекомпонентних болова. У Русији, међутим, пенни Аналгин се производи са коњском дозом метамизола, који ублажава главобоље са мигренама, али уз регуларну примјену изазива непоправљиву штету здрављу;

Напрокен (Напроксен 250 мг, Налгезин 275 мг, Налгезин Форт 550 мг). За лечење мигрене се користи и сам у дозама од 500-750 мг, и као део комбинације лекова за главобољу. Такође се често користи за борбу против периода у жена;

Диклофенак (Волтарен) - антиинфламаторна супстанца, која се успешно користи за бол у леђима и зглобовима. Постоји пуно трговинских имена за диклофенак, а Волтарен је можда најпознатији од њих. Да би се ублажила акутна главобоља и лечење мигреном користили диклофенак у таблетама или Волтарен у праху;

Кеторолац (Кетанов, 10 мг);

Лорноксикам (Ксефокам, Ксефокам Рапид).Кетанов Ксефокам и - најснажнији аналгетици са којом чак може елиминисати пулсирајући дентални бол или грчеве јетре грчева. Ови лекови се активно користе у лечењу мигрене, осим тога, не само у таблетама, већ иу ињекционом облику.

Мултикомпонентни аналгетици

Композиција аналгетика може бити један или више основних активних састојака (нпр, натријум и метамизол, парацетамол), и један или два додатна супстанце (нпр кодеин, кофеин или фенобарбитал).

Кофеин, као што је познато, има вазоконстриктивни ефекат, што је веома важно за мигрене. Кодине и фенобарбитал смирују нервни систем и смањују ексцитабилност церебралног кортекса. У прошлости се фенобарбитал у великим дозама користи за лечење епилепсије, а ова пракса је открила своје озбиљне нежељене ефекте и забележила зависност. Сматрамо да кодин и фенобарбитал узрокују зависност, што значи да таблете са таквим адитивима нису погодне за редовно лијечење мигрене.

Ми наводимо најпопуларније комбиноване лекове за главобољу:

Цитрамон (парацетамол 180 мг + кофеин 30 мг + ацетилсалицилна киселина 240 мг). Исту композицију поседује Аскофен. Ови лекови су погодни за лечење мигрене код пацијената који немају проблема са високим крвним притиском и вазоспазама. Да бисте зауставили напад, морате пити најмање 2 таблете одједном;

Мигренол, Панадол екстра (парацетамол 500 мг + кофеин 65 мг). Ево живог примера прикупљања новца од небраних људи који пате од дивље главобоље. Долазе у апотеку, где су обавезно понудили посебан лек за мигрене, који се зове Мигренол, и, наравно, кошта неколико стотина. У ствари, Мигренол је да је Панадол Ектра папирни блистер од парацетамола и шоља кафе. А од мигрене, ови лекови помажу горе него Цитрамон (такође, иначе, десет рубаља);

Пенталгин. Под овим брендом продато је 4 дроге, мало другачије у саставу и сврси. Прва три су погодни за ублажавање бола током ретка (не више од 2 пута месечно) мигрена напада, а четврти има антиспазмодик дејство и дизајниран је да елиминише цолиц резеи, зуба, мишића, заједнички и менструални бол:

Пенталгин Х (метамизол натриј 300 мг + напроксен 100 мг + кофеин 50 мг + кодин 8 мг + фенобарбитал 10 мг);

Пенталгин ИЦН (метамизол натриј 300 мг + парацетамол 300 мг + кофеин 50 мг + кодин 8 мг + фенобарбитал 10 мг). Седал М и Седалгин нео имају исти састав;

Пенталгин плус (пропифеназон + парацетамол + кофеин + кодеин + фенобарбитал);

Пенталгин (парацетамол 300 мг + напроксен 100 мг + кофеин 50 мг + дротаверин 40 мг + фенилрамин малеат 10 мг).

Каффетин (пропифеназон 210 мг + парацетамол 250 мг + 50 мг кофеин + кодеин 10 мг) је добро по томе што не садржи Дипироне, већ за континуирано лечење мигрене није погодан због цодеине;

Темпалгин (метамизол натриј 500 мг + триацетонамин 4 толуенсулфонат 20 мг). Ово је све познато "зелена пилула из главе". Заиста, добро ослобађање болова, захваљујући великој дози аналгетика и не-наркотичног седатива;

Спазмалгон (Спасган, Брал, натријум метамизол 500 мг + питуопенон 2 мг + фенпиверинијев бромид 20 мг). Примијените овај лек за лијечење мигрене на трајној основи - велика грешка. Има сасвим другу сврху. Наравно, 500 мг аналгетина ће опијенити било који бол, али смо већ говорили о својој штети. А преостале компоненте спазмалгона поседују спазмолитички акцију која мигрена није релевантно јер су судови у мозгу проширио и упаљене и не компримовани. Откинути мит до краја: Дротаверине (Но-схпа) је бескористан и за мигрене. Има искључиво спазмолитички, а не антиинфламаторни ефекат, а нема гутања током напада мигрене;

Андипал (метамизол содиум 250 мг + дибазол 20 мг + папаверин 20 мг + фенобарбитал 20 мг). То је врло ефикасан лек за ублажавање главобоља код људи са мигреном на позадини хипертензије и повећане нервозне експресивности. Међутим, због чињенице да једна таблета Андипала садржи само пола таблете аналгина, две таблете су потребне за лијечење мигрене, а то је 40 мг фенобарбитала. Као резултат, зависност је неизбежна.

Сада ћемо разговарати о "ватрогасцима", убризгавајући методе уклањања страшне главобоље током напада мигрене. Они морају да прибегавају када је та особа је апсолутно никакве одговарајуће таблете које нису му помогну, и губи драгоцено време, или када је храбро издржао бол док сам почео да се пење на стену.Разумеетсиа, не могу то да урадим, али ако је ситуација још увек постоји, мораће да уради ињекцију.

За интрамускуларне ињекције код куће најчешће се користе следећи аналгетици:

Баралгин - 2500 мг аналгетина у 1 ампуле. У крви одмах долази еквивалент 5 таблета аналгина. У фази где је главобоља неподношљива и праћена мучнином, ово је најбољи излаз;

Кеторол - 30 мг кеторолака у 1 ампуле. Помаже бржом и бољој Баралгини, мање штети здрављу, али кошта много више и никад није доступан хитним љекарима. Ако имате тешку мигрену, боље је купити Кеторол у љекарни сами, заједно са одговарајућим шприцевима и држати при руци.

Ефикасна и безболна алтернатива ињекцијама - ректалне супозиторије. Како велика крвна суда пролазе кроз ректум, одатле лекови против болова брзо улазе у крвоток, заобилазећи дигестивни тракт, мучени.

Следеће свеће се користе за лечење мигрене:

Волтарен 50 и 100 мг (диклофенак);

Цефекон Д (парацетамол);

Индометхацин 50 и 100 мг.

Ако мучнина није јака и није праћена повраћањем, логично је узимати диклофенак у праху - Волтарен Рапид Сацхет. Апсорбује се веома брзо у желуцу и не надражује мукозну мембрану, тако да не погоршава мучнину.

На крају разговора о комбинованим лековима против болова за лечење мигрене, желио бих да се више задржим на лековима на рецепт. Такве пилуле се не могу купити у дрогерији исто тако, јер садрже небезбедне супстанце које су зависне. На пример, Залдиар (трамадол 37,5 мг + парацетамол 325 мг). Парацетамол смо поменули горе, а трамадол је полу-лековита супстанца која активира ендорфинске рецепторе. Другим речима, након узимања трамадола, особа осећа као да има пуно радног хормона у крви - ендорфин. Узрок боли није елиминисан, али се активирају аналгетички механизми у мозгу. Зал'диар се користи само за лечење озбиљних неконтролисаних облика мигрене, а само према упутама лекара.

Специјални анти-мигрена аналгетици

Колико дуго постоји мигрена, толико покушаја научника да пронађу посебан лек за лечење ове мистериозне болести. Значајан проценат пацијената уопште не може да изабере аналгетику међу расположивим и популарним аналгетиком - без таблета једноставно не помажу. Због тога је научни пробој у лечењу мигрене био само питање времена и недавно је дошло.

Године 1989. немачка фармацеутска компанија ГлакоСмитхКлине развила је прву специјалну припрему за мигрену, суматриптан. Смањује дилатиране посуде, блокира ослобађање везивања пептида и субстанце П калцитонгина из завршетка тригеминалног нерва, чиме се потпуно зауставља напад мигрене. До данашњег дана суматриптан се сматра "златним стандардом" у лечењу мигрене - овај лек радикално побољшава квалитет живота више од 70% пацијената који су сами пробали.

Триптани

Суматриптан је постао први представник породице лекова против мигрене. Током протеклих 30 година ова породица је допуњена неколико ефикаснијих средстава. Важно је схватити да триптани не ослобађају друге главобоље, осим оних изазване мигреном. Истовремено, ниједна друга врста лекова не показује такву високу ефикасност у третману мигрене као триптана.

Следећи триптани се продају у руским љекарницама:

Суматриптан и његови генерици (лекови са истом активном супстанцом):

Имигран у таблама од 50 и 100 мг и у облику спреја од 20 мг (једна доза);

Амигренин 50 и 100 мг (Русија);

Сумамигрен 50 и 100 мг (Пољска);

Рапид 50 и 100 мг (Исланд);

Золмитриптан (Зомиг 2,5 мг);

Елетриптан (Релпак 40 мг);

Наратриптан (Нарамиг 2,5 мг).

У поређењу са оригиналним лековима, генерици су до четири пута јефтинији, а уз то имају исту високу ефикасност. У нашој земљи Амигренин (Суматриптан генерички) ужива заслужену љубав међу пацијентима мигрене, који се могу купити у просеку за 150-200 рубаља.

Појава триптана на фармацеутском тржишту постала је спас за милионе људи који су болни од мигренских напада са мучнином и повраћањем. Али, како се често дешава у животу, свака добра ствар има своје мане. Триптани нису изузетак. Пошто у великој мјери сужавају упаљене посуде, неки људи једноставно не могу узимати такве дроге.

Важно: триптани строго контраиндикована код пацијената са хронично повишеним или слабо контролисаним крвним притиском, коронарне болести срца, као инфаркт миокарда или шлог.

Иако триптани имају и тачку, селективни ефекат на судове мозга, немогуће је потпуно отписати њихов утицај на срчане и периферне судове. Због тога лекари не прописују третман мигрене са триптанима релативно здравим и младим пацијентима који су током срчаног физичког напора доживјели болове у шавовима или осећај оловне тежине у ногама. Варикозитет и тромбофлебитис у анамнези такође су фактори који нису у корист триптана.

Ако имате мигрену са ауро, веома је важно одабрати право вријеме за узимање триптана. Током ауре, судови мозга су сужени, а почетак бола сигнализира њихову експанзију и упале. Зато никако не можете пити таблету у фази ауре како бисте се суочили са болом. Дакле, не прелазите на њу, већ само продужите ауру и појачајте своју мржњу током напада.

Почети лијечење мигрене са Суматриптаном или Зомигом боље након консултовања са лекаром и основним прегледом, укључујући електрокардиограм теста крви. Наравно, у апотеци ће те препарате продати без рецепта, али немојте журити да идете тамо без посете лекару. Сама чињеница да се триптани продају на 2 или 3 таблете у једном пакету, сугерише да је њихова превеликост или злоупотреба озбиљно негативне последице.

Важно: Триптани не могу лечити ретко тешку мигрену аура - хемиплегичном и базиларном мигреном. Поред тога, ови лекови су контраиндиковани за дјецу млађу од 18 година, труднице и жене дојиље.

Типично, триптани се добро толеришу, само повремено пацијенти осећају осећај плазећи пузање преко коже, тежину у грудима и кршење концентрације. Тридесетогодишња пракса лечења мигрене са триптанима нам омогућава да са сигурношћу разговарамо о сигурности и високој ефикасности. Стога, ако немате контраиндикације, немате шта да се плашите - можете безбедно да наставите са лечењем.

Деривати ерготамина

Постоји још једна, старија класа специјалних анти-мигренских аналгетика - деривати ерготамина. Они, за разлику од триптана, само сужавају судове, а врло брзо и брзо, тако да могу бити опасни, посебно код великих дозирања. У већини земаља у иностранству, ови лекови нису прописани за третман мигрене стално. Деривати ерготамина сматрају се само као резервне супстанце за олакшање озбиљних напада, када ниједан други метод не ради.

На пример, дихидроерготамине ампуле лека присутног у арсеналу западних лекара у случају хитне помоћи пацијенту са статусом мигрене (то јест, они пате од главобоље неколико дана у одсуству ефекта конвенционалних аналгетика). Дихидроерготамин купити у апотеци без рецепта не може бити, али можете купити таблете против болова у комбинацији са ниским садржајем ерготамин.

У Русији постоје три таква аналгетика:

Номигрен (ерготамин тартрат 0,75 мг + кофеина 80 мг + 200 мг + пропифеназон камилофина хлорид 25 мг + меклоксамина цитрат, 20 мг). Ерготамин сужава крвне судове, кофеин тонови своје зидове и убрзава апсорпцију таблета, пропифеназон има аналгетско дејство и неутралише меклоксамин мучнину

Синкаптон (ерготамин тартрат 1 мг + кофеин 100 мг + дименхидринат 25 мг);

Цофетамине (ерготамин тартрат 1 мг + кофеин 100 мг).

Али коментари пацијената, две таблете Номигрен-а омогућавају заустављање мигренског напада са приближно истом брзином и ефикасношћу, као и једном таблом Зомига. Међутим, ако упоредите ове лекове у смислу безбедности, преферира се триптан. И још увек треба узети у обзир да је заједнички унос деривата ерготамина и триптана категорички контраиндикована, јер она доводи до критичног сужавања судова мозга!

Важно: Ако сте узимали Номигрен или било који други комбиновани аналгетик уз додатак ерготамина, можете користити триптане не раније него у року од 24 сата!

Деривати ерготамина имају широк спектар контраиндикација:

Болести периферних крвних судова;

Како се суочити са мучнином током напада мигрене?

Напад мигрене скоро увек прати мучнина и понекад понавља повраћање. Не само да је ово веома непријатан, већ и спречава правовремену асимилацију анестетизованих лекова. Ако сте попили пилулу а онда сте избацили, можете помислити да нисте узели лек. Због тога, чим осећате пријетну мучнину, одмах узмите антиеметике (Церукал, Раглан), можете ићи право заједно са аналгетиком.

Међутим, чак и на почетку напада мигрене, када је око мучнине и бола лупање до сада, стомак не функционише исправно, не у пуној снази, и јео уочи хране се задржава у њој. Иста судбина је вероватно да очекују и да сте узели ублажава бол. Она ће лежати тамо и изједају слузокоже, изазивања даљег болест. Да бисте то избегли, узети пилулу Мотилиум - лек за преједање, који садржи комплекс чира на ензима који убрзавају процес варења.

Како правилно одабрати препарат из мигрене?

Из разних болова изнетог не чуди збуњен: какве таблете да изабере и одакле да почнем лечење мигрене? Најисправнији ће бити доследан приступ - почетак, да тако кажем, са мање зло, постепено креће до највећег, и само ако не једноставна аналгетици не помажу. Важно је да одаберете одговарајућу дозу, или пијеш сат касније још 2 таблете, а неколико сати касније још два, на крају они не раде, јер је време изгубљено, и неправедно снимите лек за "неефикасни лекови за мигрену."

Аспирин из свих једноставних НСАИДсова најбоље олакшава главобољу узроковану мигреном. Правовремени 1000 мг аспирина упоређивали су се са триптанима, али много је приступачнији. Међутим, не заборавите на корозивни ефекат који има ацетилсалицилна киселина на стомак. Због овог минуса, лечење мигрене са аспирином је контраиндиковано код пацијената са гастритисом и пептичним улкусом.

Као што смо већ поменули, у Европи се проглашава прави мамац за комбиноване аналгетике због штетних адитива који узрокују зависност (кодин, фенобарбитал). Зато, ако је глава јако болна, морате бити задовољни са уобичајеним аспирином.

Предузетни људи су добили посебан "антимигренски коктел" који се састојао од једноставних и приступачних састојака:

Чашу воде са раствореним 1000 мг шумећег аспирина;

Шоља свеже припремљене слатке црне кафе или колаче од кафе;

Како то функционише? Прво, узимате велику дозу аспирина у брзом апсорбованом стању. Друго, телу пружите течност и глукозу, која испуњава стомак и умирује мозак. Треће, добијете део желудачких ензима који ће помоћи убрзано пребацивање садржаја желуца и пребацивање у цревни систем, где ће аспирин бити апсорбован. Овај "коктел" стварно ради! Покушајте, а ако имате чир или гастритис, замените аспирин са налгезином или напроксеном у дози од 500-750 мг.

Триптани - прва линија лекова у присуству желудачног или дванаестопалачном цреву, као и погоршање гастритиса или, под условом да је ефекат аспирина не догоди у року од 45 минута након приема.В овом случају, наставити да прима триптани једном, на почетку ових напада. Још једном ћемо подсетити: за лечење мигрене триптани морају да добију дозволу од лекара!

Једнокомпонентни аналгетици (ибупрофен, аналгин, парацетамол, диклофенак) не треба користити у чистој форми, посебно аналгетику. Покушајте да тестирате ефекат ибупрофена (600-800 мг) или кеторолака (20 мг), можда ће то бити довољно да се брзо и потпуно уклони главобоља током напада. Али парацетамол и диклофенак вероватно нису упоређени са аспирином у ефикасности у лијечењу мигрене. Иако, како сви знају, свака особа је другачија.

Комбиновани аналгетици (Тситрамон, Пенталгин) чешће се користи за ублажавање напада мигрене, и раде боље, али не заборавите да говоримо о штетним адитивима и зависност. Препарати који садрже кодеин и фенобарбитал могу се користити само за лечење благе мигрене са 2-3 напада месечно.

Одабрани лек за мигрену може се сматрати ефикасним ако:

Потпуно уклања главобољу најкасније 4 сата након пријема;

Током првих 2 сата се јавља мучнина и фотофобија, а бол прелази из пулсирајућег у досадашњи и постепено умирује;

Помаже вам да зауставите напад увек или скоро увек;

Главобоља се не наставља следећег дана;

Не морате понављати пријем овог лијека током напада или додати још једну.

Како исправно узимати лекове против болова за мигрене?

Не, не ради се строго да пратите упутства, немојте жвакати на ненамјерним таблама и пити их довољно воде. Оно се подразумева. У лечењу мигрене, можда је најважније време узимања лека, а не његов састав. Било који аналгетик, једноставан или комбинован, обичан или посебан, може излечити јаку главобољу, без обзира који су разлози за то. Међутим, са мигренима, имате неколико минута да му дате ову прилику.

Проширење и запаљење церебралних посуда једини узрок главобоље је само током првих 40-120 минута од појаве напада (у зависности од тога колико брзо расте бол). Дакле, ако сте имали времена да примате болове у прва два сата, имате прилику да зауставите напад. У супротном, шанса је изгубљена.

Када главобољу придружује мучнина, страх од јаког светла и нетолеранције на гласним звуцима, ово указује на то да су болови импулси пролази дуж влакна тригеминалног живца и достигао церебрални кортекс. Механизми бола постали су активнији, веома је тешко зауставити аналгетике, нарочито имајући у виду бесмисленост оралне примјене.

Важно: Прекасно узимање лекова против болова, без обзира на врсту и састав, неће вам помоћи да се ослободите главобоље мигрене, али ћете добити све негативне посљедице и нежељене ефекте. Немојте превазилазити дозу и не поновити састанак сваког сата, надајући се олакшању. Ако напад мигрене прати поновљено повраћање, узимање пилуле уопште нема смисла - само ињекције.

Комбинација аналгетици више шансе да вам помогну када је пропустио најбоље време пријема, али то је само зато што су умирујуће адитиви садржани у њој тупо осетљивост мождане коре и не боре са разлогом, али последица. Пошто су концентрације кодина и фенобарбитала у таквим препаратима скромне, успех није гарантован. Али неконтролисан третман мигрене са комбинованим аналгетицима дефинитивно ће довести до појаве зависности од њих. Узимање лекова уз додатак фенобарбитала или кодеина препоручује се не више од два пута месечно.

Неадекватно лијечење бола обично узрокује да особа пати од страшне главобоље цијели дан, и на крају назове хитну помоћ. Лекари су га ињектирали интрамускуларно Баралгин, Димедрол, понекад чак и Реланиум, због чега је исцрпан пацијент брзо заспао. Покушајте да се никада не доведете у такво стање: прво, опасно је за здравље, а друго, доводи до повећане учесталости мигренских напада у будућности.

Важно: Не можете стоички трпети страшну главобољу и одбити да узимате болове за лекове, а односе се на њихову штету. Што су болови и болнији, често ће се поновити.

Наравно, можете ништа уопште и једноставно издржати у мозак има заштитну аналгетски механизме који одсецају бол, када престане да буде аларм за вас, као домаћин за тело, и постаје претња самом телу. Максимално 72 сата у крви акумулира огроман концентрацију хормона серотонина, и бол је уклоњен.

Међутим, резерве мозга нису бесконачне - не могу створити серотонин континуирано у дивљим количинама, а пораст ће неизбежно пратити пад. Смањен ниво овог хормона у крви проузрокује да особа доживи тешки бол за било који, чак и најнеповољнији разлог. Другим речима, праг бол се смањује, ау условима мигрене то је катастрофа.

Анестезија: помоћ или повреда?

Апсолутно сви аналгетици за уклањање бола и упале ометају синтезу ензим циклооксигеназе. Али овај ензим не само да учествује у развоју запаљења, већ је присутан иу мукозној мембрани здравог стомака. Недостатак циклооксигеназе доводи до редчења и улцерације слузокоже, тако да је злоупотреба НСАИДса захваћена развојем гастритиса и чирева. Лоше утичу на ове лекове и радове јетре и бубрега, јер се излучују из тела преко једног од ових органа, па чак и преко оба.

Друга негативна тачка је физиолошка зависност. Тело се навикне на чињеницу да је нешто у њему болесно, одакле се појављује "добра пилула" и елиминише упалу. Жели све мање и мање и све више и више да прими такве таблете. Као резултат тога, ако бисте раније могли да се решите мигрене са 500 мг аспирина, сада помажете само 1500 мг. Број лијекова се повећава, стога се нежељени ефекти повећавају. Постоји зачарани круг, излазак из ње понекад је тешки као и одустајање од дроге.

У медицини постоји посебан термин за главобољу изазвану медицином - абусус (из енглеског "злоупотреба" - злоупотреба). Чим особа са таквим проблемом смањи концентрацију аналгетика у крви, појављује се бол, једноставно као реакција на чињеницу да он не пије пилулу на време. Он наставља о својој зависности и наставља да повећава унос болова за лечење болова све док не дође до хоспитализације дијагнозом "акутног тровања лековима".

Важно: Према ВХО-у, 1 од 50 људи на свету пати од тешке главобоље, а жене постају жртве зависности од дроге пет пута чешће од мушкараца.

Скоро сви људи који дуго времена редовно користе аналгетике и развијају стално психолошку зависност од таблета. Увек се плаше напада, носи куп капсула и пликова, спусти знатан део свог прихода за лекове, узима пилулу баш тако "да спречи бол". Да ли се препознајете у овом опису? Покушајте да зауставите!

Можете узимати лекове против болова више од два пута недељно. Током напада мигрене, ово мора бити обављено на време и стриктно у терапијској (не смањени!) Дози. То је немогуће поновити пријем пре означено у упутству да попије дневно више таблета него што је препоручено, или уместо за пиће и друге таблете, вођени чињеницом да сваки појединац доза лека коју надмашио. Они ће вас све отровати, а бол неће бити уклоњен ако то одмах не могу учинити.

Важно: Према међународним медицинским стандардима, једнокомпонентни аналгетици могу се узимати без ризика од развоја зависности не више од 15 дана месечно, а комбиновано, полу-лијек и триптан - не чешће од 10 дана у мјесецу.

Ово је све, наравно, дивно, - рећи ћете - али шта ако боли ?! И ништа не помаже? А заплене се само повећавају? Покушаћемо да одговоримо на ова питања у следећем поглављу.

Како смањити учесталост мигренских напада?

Успешно решење овог проблема зависи у истој мери од себе и вашег доктора. Шта можете лично урадити како би мигрене нападали више ретке и мање болне? На самом почетку нашег разговора расправљали смо о покретачима - спољним и унутрашњим факторима који изазивају настанак напада. Штета је, али неурологи тврде да скоро ниједан од пацијената са мигреном не држи дневник о својим саветима и не покушава да открије своје покретаче. Сви кажу нешто попут "имам нападе кад сам нервозан" или "нисам довољно спавала", али не чине ништа да се заштите од ових ризика!

Покушајте престати судећи по принципу "ми нисмо такав живот". У могућности сте да организујете правилан начин рада и одморите, научите се опустити након стреса, успоставити љубав за светлост, здраву храну, спорт и активан начин живота. Ако су напади изазвани спољним факторима (продужене гласне буке, загађени ваздух, алергени), једноставно их елиминишу из свог живота. Али чак и ако најопућајнији однос према себи и даље не дозвољава смањење учесталости мигренских напада, време је да се дође до доктора за озбиљан третман.

Након прегледа, добићете курс за узимање специјалних лекова у циљу смањења осетљивости церебралних судова. Они не ослобађају главобољу, али спречавају њен изглед. Свако са тешком мигреном препоручује се да се подвргне таквим превентивним третманима једном за 2-3 године, што обично траје 3-6 месеци.

Обавезно идите код доктора ако:

Сваког месеца имате 3 или више тешких мигренских напада, а између вас је угризнуто позадином, притиском главобоље;

Принудјени сте да премашите препоручене дозе и учесталост узимања аналгетика, јер су изгубили ефикасност, а ваша мигрена је ван контроле.

Да би се смањила учесталост напада мигрене, користе се лекови различитих класа:

Антиепилептици - Топамак у дози до 100 мг, валпроинска киселина (Депакин), габапентин (Неуронтин, Тебантин). Ови лекови смањују ексцитабилност мозга, тако да окидачи не тако лако и брзо узрокују напад мигрене;

Антидепресиви - лекови који повећавају концентрацију серотонина и норадреналина хормона у крви, као што су венлафаксин (Велафакс, Ефевелон, Венлаксин), пароксетин (Пакил, Рексетин, ципрамил) и трицикличних антидепресива амитриптилин. Сви они имају за циљ јачање аналгетичке одбране мозга. Користи се у минималним терапијским дозама;

Бета блокатори - Пропранолол, Индерал, обзидан користи за снижавање крвног притиска. Такви лекови су и успорава пулс, тако да су прописани за лечење мигрене само они чије притисак је готово увек почива на отметке120 / 80, а пулс је стабилан

Блокатори калцијумских канала - са мигреном, верапамилом и нимодипином (Нимотоп). Да би се смањио крвни притисак, потребне су довољно дозе ових лекова, али у целини они стабилизују васкуларни тон;

Лекови који побољшавају церебралну циркулацију - на примјер, Васобрал у капи и таблете. У лечењу мигрене има умерену ефикасност, али је потпуно безбедна и погодна за скоро све;

Препарати магнезијума - да ојача пловила и одржи срце.

Напад почиње: шта да радимо?

Да резимирамо нашу дискусију о лечењу мигрене, окупиће цео арсенал и имају јасан план деловања, како не би изгубили неки од драгоценим тренуцима када поново преузме напад.

Дакле, ако је почела главобоља:

Одмах иди кући, узми слободан посао;

Узми топао туш, користите ароматична уља која вам помажу да се носите са болешћу (лаванда, пачули, бергамот);

Скувамо слатког чаја или кафе, растворити у чаши од 2 шумећих таблета аспирина, једе нешто светло, ако не једе дуго времена, узети таблету Мотилиум, али ако је мука, онда Реглан;

Затворите себе у соби, повуците завесе, спустите се испод ћебе, опустите се и покушајте да спавате;

Ако је после 45-60 минута бол је почела да се повлачи, користите температуре контраст: Пут на чело или врат од хладноће мокар пешкир, и потколенице у посуду са топлом водом. Замолите некога из породице да вам направи масажу, или можете да прибегавају акупресуре, који шема је лако наћи на мрежи;

Након 2 сата, ако бол још увек није смањен, узмите триптан или комбиновани аналгетик са помирљивом компонентом;

Ако 2 сата након овог напада још није престао, почела сам повраћање, без таблета не да - звати хитну помоћ или да ињекција баралгин / Кеторолак код куће, ако је то могуће.

Када позвати хитну помоћ?

Постоје ситуације када морате позвати хитну помоћ. Иако мигрена није опасна болест, у врло ријетким случајевима узима претеће облике и може довести до озбиљних компликација. Пажљиво прочитајте следећу листу: чак и ако сте навикли на сам напад, неке одступања од уобичајене скрипте требају учинити да одмах зграбите телефон.

Позовите хитну помоћ ако:

Напад траје више од три дана, то јест, имате такозвани "статус мигрене", чији резултат, посебно у одраслој доби, може бити ударац;

Имате вишеструко повраћање, пролив и дехидратацију;

Мигрена аура траје више од 1 сата;

Кршење вида, говора, додира и мириса и даље траје током напада, а не само на претходно;

Пре, вашој мигрени никада није пратила аура, а сада се изненада појавила;

Имате снажну вртоглавицу, затамњење очију, закривљење обриса предмета, потпуну слепило, губитак свести, дезоријентацију у свемиру;

Ток мигрене се драматично променио, а прошле недеље имате други или трећи напад;

Ви сте старији од 55 година, имали сте мигрену дуго времена и одједном сте поново имали јаку главобољу, сличну мигрену.

Надамо се да смо данас могли да одговоримо на сва ваша питања о мигренима, да вам помогнемо да нађете наду и предложите начине за подмлађивање ове подмукле и мистериозне болести под вашом контролом. Водите рачуна о себи и будите добри!